Hírek
2020. Március 05. 08:15, csütörtök |
Belföld
Forrás: infovárosok
Így utazzunk kutyával autóban, buszon és repülőn!
A Rendőrségi Oktatási és Kiképző Központ kutyavezető-képző és állatfelügyeleti főosztály szakoktatója, Sasvári Frigyes főtörzszászlós segít abban, hogyan utazzunk közlekedési eszközökön az ebbel.
Fotókon: Sasvári Frigyes főtörzszászlós
A kutya nemcsak háziállatunk, hanem családtagunk. Visszük mindenhová, ahová csak lehet. A legtöbben autóval szeretnék szállítani. A KRESZ meghatározása szerint a kutya rakománynak számít. A járművön úgy kell elhelyezni, hogy a közlekedés és a személyek biztonságát ne veszélyeztesse. Kis testű állatok esetén alkalmas egy egyszerű hordozó is, de nagyobb termetűeknél érdemes speciális bokszot használni. Ezt tudjuk stabilan, biztonságosan rögzíteni a csomagtartóban. Az erős fémboksz baleset esetén is nagyobb biztonságot nyújt neki. Soha ne szállítsuk az utastérben a földön vagy az ülésen, és a csomagtartóban is tilos! Elég, ha útközben megijed valamitől, és a sofőr nyakába ugrik, vagy meglát valamit, és próbál kiugrani az ablakon. Még az apróságok is okozhatnak hatalmas kalamajkákat.
A boksz azért is a legoptimálisabb megoldás, mert hirtelen fékezés esetén megkíméli őt az esetleges ütésektől, és a gerince is biztonságban van. Vannak rossz példák arra, hogy kutyát szabadon szállítottak a csomagtérben, és egy kisebb üközés miatt olyan belső vérzést szenvedett, hogy el kellett altatni. Mindez megelőzhető! A jó minőségű bokszok törésbiztosak, és ilyen esetekben is megvédik az ebet. Nagy felelőtlenség az is, ha jön a jó idő, és némely gazdi megengedi, hogy utazás közben kilógassa a fejét az ablakon. Ezt nem szabad! A kutya megfázhat, és begyulladhat a szeme vagy a füle. Maradjon mindig a bokszban, és ha az út előtt kirohangálta magát, lehet, hogy végigalussza az utat. Fontos, hogy hosszú úton ne csak akkor álljunk meg, ha a gazdinak van szüksége mosdóra! A kutyák anyagcseréje jóval gyorsabb, a nagy hőségben pedig több folyadékot is isznak, ha van rá lehetőség. Óránként egyszer meg kell állni, érdemes megitatni, hadd végezze el a dolgát, és mozogjon is egy keveset.
Buszon zárt szállítóeszközben vihető utasonként egy kutya. A szállítóeszköz a kézipoggyász méretét nem haladhatja meg, és biztosítani kell, hogy az állat nem szabadulhat ki belőle. Ha boksz nélkül utazik tömegközlekedési eszközön, kötelező a póráz és a szájkosár. Az utazáskor nálunk kell lennie kutyánk oltási könyvének, kérésre be kell mutatnunk. A buszon a nem kézipoggyász módjára szállított eb után díjat kell fizetni, ez megegyezik a járműre érvényes vonaljegy árával. Kedvencünk vonaton is szállítható bokszban. Ha nem ebben szállítjuk a négylábút, kötelező a szájkosár és a póráz.
Repülni is lehet vele, de ahogy az utazókra, úgy a négylábúra is szigorú szabályok vonatkoznak. Bizonyos kutyafajtáknál komoly kockázatot jelent a légi közlekedés. Hogy hol utazhat az állat, az többek között a méretétől, tömegétől, valamint a légitársaság szabályzatától függ. Bizonyos légitársaságok csak a poggyásztérben, mások csak a fedélzeten, sok társaság viszont egyáltalán nem szállít állatot, úgyhogy utazás előtt mindenképpen végig kell nézni az adott társaság szabályzatát.
Forrás: police.hu/Kun Mónika
Fotók: Fülöp Máté
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 15. 08:03, péntek | Belföld
Továbbra is kínlódik az építőipar
Az idén szeptemberben az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 8,2 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól - jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2024. November 15. 08:01, péntek | Belföld
Szijjártó Péter: minden szinten folyamatos a magyar-szlovák párbeszéd az államnyelvtörvény ügyében
Minden szinten folyamatos a párbeszéd a magyar és a szlovákiai kormány között az államnyelvtörvény ügyében, a pozsonyi vezetés tagjai azonban világossá tették, hogy nem kívánják korlátozni a kisebbségi nyelvhasználatot