Hírek
2012. Március 16. 14:03, péntek |
Külföld
Forrás: mno.hu / MTI
Az amerikaiak megtámadnák Iránt, ha bebizonyosodik
Az amerikaiak többsége támogatná az Irán elleni katonai fellépést, ha Teheránról kiderülne, hogy nukleáris fegyver előállításával próbálkozik, még akkor is, ha ez az üzemanyagárak további növekedésével járna.
Derült ki a Reuters és az Ipsos kedden nyilvánosságra hozott közvélemény-kutatásából.
A felmérés szerint a megkérdezettek 56 százaléka támogatná, hogy az Egyesült Államok sújtson le Iránra, ha bebizonyosodna, hogy az iszlám köztársaság nukleáris programjának célja az atomfegyver előállítása. Az amerikaiak 39 százaléka ellenzi a katonai csapást.
53 százalék szerint akkor is szükség lenne a katonai csapásra, ha az az üzemanyagárak emelkedéséhez vezetne. 42 százalék ezzel ellentétes véleményen van. A felmérés szerint a republikánusok 70, a demokraták 46 és a független szavazók 51 százaléka támogatná a katonai fellépést Iránnal szemben.
Barack Obama elnök kedden további egy évvel meghosszabbította az Iránnal szemben 1995. március 15-én meghirdetett nemzeti szükségállapotot. Az indoklás szerint Irán továbbra is rendkívüli fenyegetést jelent az amerikai nemzetbiztonságra, külpolitikára és gazdaságra nézve. Az Egyesült Államok 1979-ben az iráni iszlám forradalom és a teheráni amerikai nagykövetség diplomatáinak túszul ejtése után szakította meg kapcsolatait az iszlám köztársasággal. A teheráni vezetés azt állítja, hogy az ország nukleáris programja kizárólag békés célokat szolgál.
Beszámoltatták az elnököt
Pellengérre állították szerdán az iráni parlamentben Mahmúd Ahmadinezsád elnököt; a képviselők kérdőre vonták az államfőt a szerintük hibás gazdaságirányításért és azért, mert kétségbe vonta az ország legfőbb vallási és politikai vezetőjének tekintélyét. A parlament nyilvános ülésén, amelyen 250 iráni és külföldi újságíró vett részt, és amelyet a televízió élőben közvetített, Ali Motahari, az elnök egyik legkeményebb bírálója tett fel kérdéseket Amhadinezsádnak. Az elnöknek egy óra állt rendelkezésére, hogy válaszoljon a kinevezéseket és a gazdaságpolitikát érintő kérdésekre, valamint a korrupciót és a kormányzás stílusát bíráló felvetésekre.
Az 1979-es iszlám forradalom óta ez az első alkalom, hogy egy elnököt ilyen formában beszámoltatnak Iránban. A parlamenti elszámoltatás újabb vereség Ahmadinezsádnak azután, hogy nem egészen két hete a parlamenti választásokon hívei alulmaradtak, és az elnökkel szemben álló, mérsékelt vallási konzervatív erők kerültek túlsúlyba.
MTI / mno
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 15. 08:06, péntek | Külföld
Kijev tagadja, hogy nukleáris fegyver készítését tervezi
Az ukrán külügyminisztérium tagadta azt a médiában megjelent információt, miszerint Ukrajna saját atombombát készíthetne, amennyiben az Egyesült Államok lecsökkenti a katonai segítség mértékét –
2024. November 14. 07:36, csütörtök | Külföld
Mark Rutte: többet kell tenni annak érdekében, hogy Ukrajna harcképes maradhasson
2024. November 14. 07:33, csütörtök | Külföld
Marco Rubio szenátor lehet az Egyesült Államok új külügyminisztere
Marco Rubio floridai szenátort nevezte meg majdani külügyminisztereként Donald Trump az Egyesült Államok leendő elnöke szerdán.
2024. November 13. 07:45, szerda | Külföld
Elon Musk kormányzati hatékonyságért felelős társminiszteri pozíciót kap Donald Trump kormányában
Elon Musk és Vivek Ramaswamy üzletembereket jelölte a kormányzati hatékonyságért felelős új amerikai minisztérium vezetésére Donald Trump leendő elnök kedden.