Hírek
2024. Május 22. 13:55, szerda |
Belföld
Forrás: MTI
Az államtitkák szerint a magyar szakképzés Európában a második helyen van
Szintet lépett a magyar szakképzés, hiszen Európában a második helyen van - mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) felsőoktatásért, innovációért, szakképzésért és felnőttképzésért felelős államtitkára.
Hankó Balázs értékelése szerint ez annak köszönhető, hogy Magyarország - szemben más európai irányzatokkal - nem feledi a múltját és tradícióit. Ezért érzi a kormány szükségesnek azt, hogy a szakképzés megújulva, de a tradíciókhoz kapcsolódva épüljön tovább - mondta.
Elmondta, az ágazati tudásközpontok koncepciója is ezt foglalja magába, hiszen összekapcsolja a szakképzést a felsőoktatással és az adott térség meghatározó gazdasági vállalkozói szereplőivel. Ez a magyar gazdaság és a vállalkozások erősödését szolgálja - tette hozzá az államtitkár.
Hankó Balázs úgy fogalmazott, a szerencsi csokoládé és a helyi édességipar egy olyan brand, amely nemcsak a várost, hanem egész Magyarországot azonosítja. A kormány azt szeretné, ha ez tovább erősödne, ezért hoznak létre ágazati tudásközpontot a kisvárosban - jegyezte meg.
Az államtitkár elmondta, a szerencsi tudásközpontot élelmiszeripari és édesipari fókusszal indítják el úgy, hogy az legalább évente hatszáz tanulónak jelentsen lehetőséget, arra hogy bekapcsolódhasson.
Hankó Balázs ismertette, Magyarországon már tízből hatan a szakképzést választják és bár hat százalékkal kevesebben felvételiztek továbbtanulásért, három százalékkal növekedett a technikumok vonzereje.
Az a gondolkodás, mely szerint a szakképzés egyszerre ad szakmát a hároméves és technikusi végzettséget az ötéves képzésben, majd lehetőség van az egyetemi továbbtanulásra is, "jó konstelláció" és emiatt lett a magyar szakképzés a második Európában - közölte.
Az államtitkár kijelentette, a kormány összesen öt helyen hoz létre ágazati tudásközpontokat az országban. Emellett 23 milliárd forintnyi pályázati forrás áll rendelkezésre arra, hogy a hátrányos helyzetűek esetében minél többeket közelítsenek a szakmaszerzéshez - fűzte hozzá.
Elmondta, mindezt úgy, hogy "dobbantóprogrammal, műhelyiskola programmal" tudjanak számukra részszakmát, szakképesítést adni. Jelenleg ezerkilencszázan vesznek részt ezekben a programokban, de a kormány a pályázati forrással arra törekszik, hogy ez a szám húszezerre bővüljön - emelte ki.
Koncz Zsófia, a térség fideszes országgyűlési képviselője elmondta, Szerencs mindig kiemelkedő helyet foglalt el az ország élelmiszeriparában és a Szerencsi Szakképzési Centrumban jelenleg két édességkészítő szakképzés zajlik.
Megjegyezte, hónapok óta azon dolgoznak, hogy létrehozzanak egy élelmiszeripari tudásközpontot a régión belül Szerencsen, kiemelt hangsúllyal az édességiparra. Hozzátette, Kelet-Magyarországon csak Szerencsen lesz tudásközpont.
Elmondta a projekttel, melynek irányítója a szakképzési centrum lesz, együttműködve egyetemekkel és vállalkozásokkal, olyan helyszínt tudnak biztosítani a fiataloknak, amely lehetőséget ad arra, hogy az élelmiszeripar benne az édességiparral kiemelt hangsúlyt kapjon.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 15. 08:03, péntek | Belföld
Továbbra is kínlódik az építőipar
Az idén szeptemberben az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 8,2 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól - jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2024. November 15. 08:01, péntek | Belföld
Szijjártó Péter: minden szinten folyamatos a magyar-szlovák párbeszéd az államnyelvtörvény ügyében
Minden szinten folyamatos a párbeszéd a magyar és a szlovákiai kormány között az államnyelvtörvény ügyében, a pozsonyi vezetés tagjai azonban világossá tették, hogy nem kívánják korlátozni a kisebbségi nyelvhasználatot