Hírek
2022. Április 27. 18:10, szerda |
Külföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay
A Bulgáriába és Lengyelországba irányuló gázszállítás leállítása nem érinti Szerbiát
Szerbiát semmilyen módon nem érinti az, hogy a Gazprom leállította a gázszállítást Bulgáriába és Lengyelországba - közölte szerdán Zorana Mihajlovic szerb energiaügyi miniszter.
A Gazprom azért állította le a gázszállítást a bolgár Bulgargaz és a lengyel PGNiG vállalatnak, mert nem fizettek rubelben a megállapított határidőn belül.
A szerbiai közszolgálati televízió beszámolója szerint mindezek ellenére Szerbiába továbbra is a korábbiaknak megfelelően érkezik gáz a Bulgárián is áthaladó Balkáni Áramlat gázvezetéken keresztül. Mint mondta, Szerbia továbbra is hatmillió köbméter gázt kap naponta Oroszországtól a korábbi megállapodásoknak megfelelően. Az ország naponta körülbelül 4,6 millió köbméter gázt fogyaszt, így van elegendő energiahordozó a szükségletek fedezésére - tette hozzá a tárcavezető.
Zorana Mihajlovic közölte, hogy a rendszeres ellátás ellenére már korábban is fontolóra vették, hogy honnan lehetne gázt szerezni egy előreláthatatlan helyzetben. Hozzátette, Bulgária 100 százalékban az orosz gáztól függ, nincsenek más forrásai. A miniszter reményét fejezte ki, hogy Bulgária nem kívánja megcsapolni a Szerbiába szállítandó gázmennyiséget.
Az energiaügyi miniszter azt is kifejtette, ha mégis fennakadás történne a gázszállításban, akkor Szerbia az udvarnoki tározóban tárolt gázt használná fel, amelynek a szerbiai részében 21 napra elegendő gáz van, az orosz részében pedig további 22 napra elegendő. Szükség esetén a gázt más energiahordozóval, például fűtőolajjal lehetne helyettesíteni. Amennyiben ez sem lenne elegendő, Szerbia más, például magyarországi tározókból vásárolna gázt, de akár közös európai gázvásárlási megállapodásokat is köthetne. Arról is gondolkodnak már, hogyan lehetne a következő téli időszakra biztosítani a szükséges napi 11-15 millió köbméternyi gázmennyiséget az ország számára.
Zorana Mihajlovic arról is beszélt, hogy az év végéig meg kellene hosszabbítani a májusban lejáró szerződést a Gazprommal ahelyett, hogy újabb, hosszútávú megállapodást kötnének. "Minden lehetséges módon biztosítanunk kell az energiabiztonságot, mert most minden ország csak saját magára számíthat" - húzta alá.
Szerbia nem csatlakozott az Oroszország elleni európai szankciókhoz, így nem számít arra, hogy Moszkva elzárná az országba tartó gázvezeték csapját.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 15. 08:06, péntek | Külföld
Kijev tagadja, hogy nukleáris fegyver készítését tervezi
Az ukrán külügyminisztérium tagadta azt a médiában megjelent információt, miszerint Ukrajna saját atombombát készíthetne, amennyiben az Egyesült Államok lecsökkenti a katonai segítség mértékét –
2024. November 14. 07:36, csütörtök | Külföld
Mark Rutte: többet kell tenni annak érdekében, hogy Ukrajna harcképes maradhasson
2024. November 14. 07:33, csütörtök | Külföld
Marco Rubio szenátor lehet az Egyesült Államok új külügyminisztere
Marco Rubio floridai szenátort nevezte meg majdani külügyminisztereként Donald Trump az Egyesült Államok leendő elnöke szerdán.
2024. November 13. 07:45, szerda | Külföld
Elon Musk kormányzati hatékonyságért felelős társminiszteri pozíciót kap Donald Trump kormányában
Elon Musk és Vivek Ramaswamy üzletembereket jelölte a kormányzati hatékonyságért felelős új amerikai minisztérium vezetésére Donald Trump leendő elnök kedden.